Sediul ISU din orașul Turceni va fi reabilitat energetic.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Lt. col. Dumitru Petrescu” al judeţului Gorj, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Interne, implementează proiectul „Reabilitare termică clădire administrativă, sediu Secția de Pompieri Turceni, județul Gorj”, investiție ce beneficiază de finanțare alocată prin Apelul de proiecte gestionat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, finanțat din fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României, și din fonduri naționale.
Contractul de finanțare a fost semnat între Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și Ministerul Afacerilor Interne, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 5 – Valul renovării, Operațiunea B. 2 – Renovarea energentică moderată sau aprofundată a clădirilor publice, titlul apel PNRR/2022/ C5/2/B.2.1/1, runda 1.
Obiectivul general al proiectului este aducerea clădirii la parametrii de siguranță și stabilitate proiectați, reducerea cheltuielilor cu utilitățile, precum și reducerea consumului de energie și a emisiilor de dioxid de carbon. Totodată se va crea cadrul necesar asigurării serviciilor publice oferite cetățenilor în cele mai bune condiții“, se arată într-un comunicat de presă.
Valoarea totală a proiectului este de 3,4 milioane de lei, iar perioada de realizare a lucrărilor este de 24 de luni.


