Close Menu
VIAȚA GORJULUI
  • Prima pagină
  • EVENIMENT
  • DEZVALUIRI
  • ACTUALITATE
  • ECONOMIE
  • CULTURA
  • MONDEN
  • SOCIAL
  • POLITICĂ
  • SPORT

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Primăria Polovragi oferă gratuit panouri fotovoltaice pentru gospodăriile vulnerabile, printr-un proiect european

25 mai 2026

S-a stins din viață un apreciat cadru didactic de la Liceul de Arte din Târgu Jiu

24 mai 2026

Câini otrăviți în comuna Bustuchin

24 mai 2026
Facebook X (Twitter) Instagram Threads
VIAȚA GORJULUIVIAȚA GORJULUI
  • Prima pagină
  • EVENIMENT
  • DEZVALUIRI
  • ACTUALITATE
  • ECONOMIE
  • CULTURA
  • MONDEN
  • SOCIAL
  • POLITICĂ
  • SPORT
Facebook X (Twitter) Instagram
VIAȚA GORJULUI
Home»ACTUALITATE»Accesul vizitatorilor în spitalul din Târgu Jiu, permis în fiecare zi
ACTUALITATE

Accesul vizitatorilor în spitalul din Târgu Jiu, permis în fiecare zi

By Ion Petre16 iunie 2022Niciun comentariu2 Views
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
Accesul aparținătorilor în Spitalul Județean de Urgență Târgu-Jiu va fi permis în fiecare zi a săptămânii
Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgu-Jiu a decis aplicarea unor noi reguli privind vizitarea anumitor categorii de pacienți internați în spital, în conformitate cu prevederile legale.
„Vizitarea bolnavilor internați în cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu va fi persmisă în fiecare zi a săptămânii, în intervalul orar 15:00 – 17:00, cu respectarea anumitor condiții.
Astfel, sunt permise vizitele unui membru al familiei/aparținătorul legal al pacientului în fiecare zi, în intervalul orar 15:00 – 17:00, iar timpul maximum alocat vizitei va fi de 10 minute.
Facem precizarea că un singur aparținător al unui pacient are voie să viziteze bolnavul internat în secțiile Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu, iar într-un salon va fi permis accesul doar a câte două persoane venite în vizită la bolnavi“, au transmis reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.
De asemenea, vizitatorii vor primi echipament standard de protecție (mască de protecție, halat și botoși de unică foloință); trebuie să respecte măsurile de igienă obligatorii pentru prevenirea apariției și transmiterii infecțiilor associate activității medicale (dezinfectarea mâinilor îniante și după terminarea vizitei). Este interzis vizitatorilor să deranjeze sub orice formă ceilalți bolnavi, să se așeze pe paturile bolnavilor sau să intervină în modificarea poziției paturilor.
„Pe durata programului de vizitare, personalul medical poate solicita membrului familiei/aparţinătorului legal să întrerupă vizita și să părăsească incinta spitalului, în situații de urgență medicală, precum și în cazul în care conduita lor este necorespunzătoare sau prejudiciază efectuarea de manevre și îngrijiri medicale.
La nivelul Secțiilor Pediatrie, Neonatologie și Compartimentului Chirurgie și Ortopedie Pediatrică se va permite accesul vizitatorilor doar în cazul în care copilul internat este neînsoțit.
Vizitarea pacienților critici COVID și Non-COVID, internați în secțiile ATI se va face zilnic, cu respectarea următoarelor condiții: aparținătorul face o cerere scrisă către conducerea unității medicale, cerere care va fi aprobată și de medicul curant/medicul șef de secție și de conducerea unității. Solicitarea va cuprinde obligatoriu numele și prenumele solicitantului, date de contact – număr de telefon, gradul de rudenie cu pacientul, numele și prenumele pacientului și secția unde acesta este internat. Această cerere scrisă va fi transmisă către registratura spitalului. După ce îi este aprobată vizita, vizitatorul este obligat să respecte toate măsurile sanitare care se impun“, au mai precizat reprezentanții spitalului.
spital vizitare
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Telegram Email
Ion Petre

Related Posts

Primăria Polovragi oferă gratuit panouri fotovoltaice pentru gospodăriile vulnerabile, printr-un proiect european

25 mai 2026

S-a stins din viață un apreciat cadru didactic de la Liceul de Arte din Târgu Jiu

24 mai 2026

Piață modernă, inaugurată într-un oraș din județul Gorj

23 mai 2026
Leave A Reply

Verificare antispam: * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Articole recente
  • Primăria Polovragi oferă gratuit panouri fotovoltaice pentru gospodăriile vulnerabile, printr-un proiect european
  • S-a stins din viață un apreciat cadru didactic de la Liceul de Arte din Târgu Jiu
  • Câini otrăviți în comuna Bustuchin
  • Inundații în comuna Crușeț. A fost rupere de nori
  • VIDEO Momentul în care un hoț care teroriza un cartier din Târgu Jiu a fost prins de un polițist
CULTURĂ
  • Doina Lemny va primi titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universității „Constantin Brâncuși”
    Doina Lemny, doctor în istoria artei, muzeograf-cercetător la Muzeul ...
  • Ionuț Pârvan, studentul la Teologie care excelează în organizarea spectacolelor de muzică populară: „De când mă știu cânt, iar pe scenă mă simt în largul meu!”
    Este student în primul an la Facultatea de Teologie din Craiova și a ...
  • Certificatul de naștere al lui Brâncuși va fi prezentat în cadrul unei expoziții
    Certificatul de naștere original al marelui sculptor Constantin Brâncuși ...
Cele mai citite articole
  • O mamă din Târgu Jiu și-a prins fiica în timp ce făcea sex cu profesorul de Informatică (56)
  • Ce „secret” ascunde Remus Novac, viitorul soț al Olguței Berbec (6.328)
  • O angajată a Aparegio Gorj, mamă a doi copii, are mare nevoie de ajutor! Se luptă cu o boală cruntă (215)
  • VIDEO Tânărul care este de negăsit după ce a căzut în Jiu se căsătorise cu o zi înainte (24)
  • Infarct la vârsta de 22 de ani. Studenta din Târgu Jiu avea probleme cardiace, dar medicii nu le-au depistat din timp (9)
  • Beneficiile de care vor avea parte salariații din CEO de la 1 aprilie (9)
Top Posts

O mamă din Târgu Jiu și-a prins fiica în timp ce făcea sex cu profesorul de Informatică

6 decembrie 202256

Ce „secret” ascunde Remus Novac, viitorul soț al Olguței Berbec

26 ianuarie 20166.328

O angajată a Aparegio Gorj, mamă a doi copii, are mare nevoie de ajutor! Se luptă cu o boală cruntă

18 martie 2018215

VIDEO Tânărul care este de negăsit după ce a căzut în Jiu se căsătorise cu o zi înainte

7 iunie 202124
Don't Miss
ACTUALITATE

Primăria Polovragi oferă gratuit panouri fotovoltaice pentru gospodăriile vulnerabile, printr-un proiect european

By Ion Petre25 mai 202631

Primăria comunei Polovragi, din județul Gorj, a lansat un proiect amplu de sprijinire a gospodăriilor…

S-a stins din viață un apreciat cadru didactic de la Liceul de Arte din Târgu Jiu

24 mai 2026

Câini otrăviți în comuna Bustuchin

24 mai 2026

Inundații în comuna Crușeț. A fost rupere de nori

24 mai 2026
Stay In Touch
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Instagram
  • YouTube

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from SmartMag about art & design.

Demo
Despre noi

Viața Gorjului este o publicație înființată în anul 2016
Contact:
E-mail: redactia@viatagorjului.ro
Tel. 0768.912.811

Facebook X (Twitter) Pinterest YouTube WhatsApp TikTok
VIDEO VGJ
https://viatagorjului.ro/wp-content/uploads/2026/01/WhatsApp-Video-2026-01-06-at-16.17.48.mp4
Most Popular

O mamă din Târgu Jiu și-a prins fiica în timp ce făcea sex cu profesorul de Informatică

6 decembrie 202256

Ce „secret” ascunde Remus Novac, viitorul soț al Olguței Berbec

26 ianuarie 20166.328

O angajată a Aparegio Gorj, mamă a doi copii, are mare nevoie de ajutor! Se luptă cu o boală cruntă

18 martie 2018215
© 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.
  • Home

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.