Polițiștii locali au depistat o persoană în timp ce arunca deșeuri pe un teren viran aflat pe strada Pinului din municipiul Târgu Jiu, fiind sancționată contravențional cu maximul amenzii, în valoare de 1000 lei.
În plus, femeia a rămas fără căruță. „În temeiul dispozițiilor O.U.G. nr. 92/2021 privind regimul deșeurilor, contravenientul are obligația de a suporta cheltuielile legate de curățarea terenului, ridicarea deșeurilor și eliminarea acestora conform legislației în vigoare, iar vehiculele folosite pentru descărcarea/abandonarea deșeurilor, se confiscă“, au transmis reprezentanții Poliției Locală.


