O nouă acțiune de dezinsecție va avea loc duminică, 27 iunie, în municipiul Târgu Jiu. Tratamentul va fi aplicat cu ajutorul unui avion.
Acțiunea de dezinsecție va avea loc de la ora 19,00. „De această dată este vorba de aviotratament, prima etapă desfășurându-se la sol. Acțiunea face parte dintr-o serie de 6 etape de dezinsecție prevăzute pentru acest an. Primăria Municipiului Târgu Jiu atenționează apicultorii să ia din timp măsurile necesare pentru protejarea albinelor.
Dacă vremea va fi nefavorabilă acțiunii, aviotratamentul va fi reprogramat la o dată ce va fi anunță din timp“, se arată într-un comunicat al Primăriei Târgu Jiu.
Primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, a spus că țânțarii s-au înmulțit după ploile din ultima perioadă: „Profităm de zilele calde și continuăm acțiunile de dezinsecție în municipiul Târgu Jiu.
Ploile dese au făcut să întârzie această a doua etapă, iar vremea umedă a favorizat înmulțirea țânțarilor“.


