Autoritățile locale din comuna Bălești au depus, de Ziua Eroilor, coroane la monumentele închinate celor care s-au jertfit în timpul războaielor, pentru a întregirea țării și pentru apărarea pământului strămoșesc.
„Astăzi, de Ziua Eroilor, ne plecăm cu respect și recunoștință în fața celor care și-au dat viața pentru credință, libertate, demnitate și pentru viitorul acestei țări.

Cinstim memoria eroilor neamului românesc și păstrăm vie jertfa lor în inimile noastre și în conștiința comunității.
Fie ca exemplul lor de curaj, sacrificiu și iubire de țară să rămână o lecție pentru generațiile de astăzi și de mâine.
Veșnică recunoștință eroilor neamului“, a transmis conducerea Primăriei Bălești.


