Tribunalul Gorj a pronunțat miercuri, 1 octombrie 2025, sentința în dosarul de corupție al medicului chirurg Gheorghe Neață, de la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu. Doctorul a fost condamnat la șase ani de închisoare pentru luare de mită în formă continuată.
Pe lângă pedeapsa privativă de libertate, instanța i-a interzis să mai profeseze ca medic și să ocupe funcții publice pentru o perioadă de cinci ani după executarea pedepsei.
Judecătorii au dispus, de asemenea, confiscarea sumelor de bani și a bunurilor primite de chirurg de la pacienți. Printre acestea se numără peste 525.000 de lei, dar și obiecte precum sticle de băuturi alcoolice, parfumuri sau cafea, considerate foloase necuvenite.
Medicul a fost obligat să achite și cheltuielile judiciare, în valoare de 13.000 de lei.
Procurorii au demonstrat în instanță că Gheorghe Neață a comis acte de corupție în mod repetat, pe parcursul mai multor ani, motiv pentru care pedepsele aplicate au fost contopite într-una finală de șase ani de detenție.
Decizia Tribunalului Gorj nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de zece zile de la comunicare.


