Gorjeanul Victor Banța și-a încheiat mandatul în cadrul Companiei Naționale de Investiții.
„Astăzi se încheie mandatul meu de Administrator în cadrul Companiei Naționale de Investiții.
Au fost 5 ani și jumătate de muncă intensă, mii de dosare de investiții și sute de acte decizionale și provocări care au adus valoare tuturor comunităților din România, indiferent de coloratura politică.
Împreună cu echipa și partenerii noștri, am contribuit la realizarea a peste 1.700 de proiecte de investiții publice, cu un rulaj de cca. 1 miliard Euro anual, după cum urmează:
Construirea, reabilitarea și dotarea universităților publice, școlilor, creșelor, grădinițelor, campusurilor universitare și căminelor studențești, oferind elevilor și studenților condiții moderne de educație;
Reabilitarea, modernizarea și dotarea spitalelor și unităților medicale, aducând infrastructura sanitară mai aproape de standardele europene;
Reabilitarea, modernizarea și punerea în valoare a sute de clădiri de patrimoniu de importanță națională și internațională – istorică, culturală și spirituală, pentru sprijinirea vieții culturale;
Investiții regionale în drumuri, poduri și infrastructură edilitară, reducând decalajele între urban și rural;
Construirea și modernizarea unor săli polivalente, stadioane și baze sportive, repere pentru comunități.
Construirea, reabilitarea și dotarea unor instituții de justiție!
Toate acestea au avut un impact major în creșterea calității vieții oamenilor“, a transmis Victor Banța.


