Mihai Leu, primul român care a cucerit un titlu mondial în boxul profesionist, a murit la vârsta de 56 de ani. Luptător neînvins în ring și pasionat de motorsport, Leu a pierdut însă bătălia cu boala – cea mai grea și nedreaptă confruntare a vieții sale.
În ultimele luni, fostul campion a fost internat de mai multe ori în stare gravă. În aprilie, o hemoragie internă l-a dus de urgență pe masa de operație, iar zilele petrecute la terapie intensivă i-au pus serios viața în pericol. Cu toate acestea, la scurt timp după externare, Mihai Leu transmitea un mesaj încurajator, exprimându-și dorința de a reveni în competițiile auto, acolo unde spunea că „se simte cel mai liber”.
Din păcate, o nouă hemoragie l-a readus recent pe patul de spital, iar medicii au fost nevoiți să-l țină în comă indusă. Lupta cu boala a fost crâncenă, dar necruțătoare. Pe 1 iulie 2025, familia a anunțat public decesul celui care a fost un simbol al curajului și al determinării.
Mihai Leu a rămas în istoria sportului românesc prin performanțele sale unice: campion mondial WBO în 1997, neînvins în cele 28 de meciuri ale carierei de boxer profesionist, apoi campion național la raliuri și mentor pentru generații de tineri sportivi.
România pierde nu doar un mare campion, ci și un om care a inspirat prin forța cu care și-a trăit viața, înfruntând provocările cu fruntea sus – până la final.


