Un magazin alimentar din municipiul Târgu Jiu a fost amendat cu suma de 50.000 de lei de către reprezentanții Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentară (DSVSA) Gorj, pentru că vindea ciocolată pentru copii expirată. Robert Spânu, directorul executiv al DSVSA Gorj, a precizat că lucrătorii magazinului au încercat modificarea termenului de valabilitate: „O amendă de 50.000 lei la un magazin alimentar, pentru expunerea spre comercializare a unor produse alimentare cu termen de valabilitate expirat și pentru inducerea în eroare a consumatorului (prin modificarea acestui termen, astfel încât produsul să pară în termen de valabilitate). Sancțiune complementară a constat în reținerea oficială a 23 bucăți de ciocolată Kinder“.
Subscribe to Updates
Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.


