Judecătoarea care a decedat ca urmare a infectării cu COVID-19 nu era vaccinată, conform unei situații prezentate de Direcția de Sănătate Publică Gorj. Simona Cistina Moța, în vârstă de 54 de ani, avea afecțiuni banale: steatoză hepatică și era supraponderală.
Aceasta era judecătoare la Secția Penală a Tribunalului Gorj. Fratele ei este cunoscutul procuror Gheorghe Emil Moța, care activează la DNA.
În ultimele 24 de ore au mai murit o femeie în vârstă de 40 ani, nevaccinată, cu hipertensiune arterială și obezitate gradul III, dar și un bărbat în vârstă de 57 ani (nevaccinat) cu diabet zaharat tip II.


