Rudarii din comuna Baia de Fier, care realizează mangan, nu mai pot să desfășoare această activitate de tradiție.
„Descinderea comisarilor de mediu sprijiniți de lucratori din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Gorj pe raza localității Baia de Fier, a condus la identificarea mai multor persoane care desfășurau activități de producere a mangalului cu încălcarea legislației de mediu în vigoare. Au fost sancționate toate persoanele responsabile de producerea acestor episoade de poluare atmosferică și disconfort olfactiv, cu amenzi în valoare de 15 000 lei“, au transmis reprezentanții Gărzii de Mediu Gorj..


