Oana Gabriela Călescu, absolventă a Colegiului Național „Spiru Haret“, care a obținut media 10 la examenul de Bacalaureat își dorește să devină polițistă. Aceasta se pregătește pentru a admiterea la Academia de Poliție, deși notele maxime obținute la Bacalaureat nu o ajută foarte mult. „Mi-a plăcut de mică această profesie și este un vis de-al meu. Cred că oamenii trebuie să aibă mai multă încredere în Poliția Română și noi trebuie să le demonstrăm asta. Nu am în familie pe nimeni care să lucreze în Poliție. Tatăl meu este pompier. Rezultatele de la Bacalaureat nu vor conta, doar în cazul unei departajări. O să susțin examen la Gramatică, Istorie și Limba Engleză. Va fi doar o singură probă“.
„Nu mă așteptam să obțin note de 10 la toate probele“
Oana mărturisește că la baza obținerii notelor foarte bune de la Bacalaureat a stat pregătirea constantă pe parcursul anilor de liceu: „Secretul unor note foarte bune la Bacalaureat este să înveți în mod constant. Nu mă așteptam să obțin note de 10 la toate probele. Mă așteptam la note mari, de peste 9, dar nu la 10, în special la Limba și Literatura Română există subiectivitate, la fel ca la Sociologie. Am fost felicitată de profesori și de familie“.


