Municipiul Târgu Jiu va participa la competiția pentru desemnarea ca oraș „Capitală a Tineretului din România-2023“.
Municipiul Târgu Jiu va trebui să contribuie cu suma de 1,2 milioane de lei noi pentru organizarea unor evenimente și pentru finanțarea proiectelor de tineret de la nivel local, în cazul în care va fi declarat câștigător.
Primăria Târgu Jiu a încheiat un parteneriat cu mai multe asociații și alte fundații în vederea depunerii candidaturii, precum și pentru desfășurarea unor acțiuni în cazul câștigării competiției.
Primăria Târgu Jiu s-a angajat, de asemenea, să înființeze un centru pentru tineret.


