În urma efectuării necropsiei în cazul băiatului de 13 ani, din comuna Căpreni, care a fost găsit decedat în patul său, în ajun de Sfântul Nicolae, s-a stabilit că decesul s-a produs ca urmare a intoxicației cu monoxid de carbon.
Este posibil ca o defecțiune la sobă sau instalația de căldură din locuință să stea la baza producerii tragediei.
Copilul nu avea probleme de sănătate. Cu o zi înainte, acesta se jucase cu alți copilași, iar decesul acestuia a venit într-un mod neașțeptat. Femeia l-a găsit pe copil fără suflare chiar în dimineața zilei de Moș Nicolae, când se pregătea să-i pună cadouri în ghetuțe. Mama a sunat la 112 și un echipaj de ambulanță a venit la fața locului. Băiatului i s-au aplicat manevrele de resuscitare, dar fără rezultat.
Polițiștii care au venit la fața locului au constatat că băiatul nu avea urme de violență pe corp.


